Strona głównaRehabilitacja medyczna

Rehabilitacja medyczna

W naszej praktyce stosujemy następujące metody neurorehabilitacji:
 • McKenzie- metoda doskonale sprawdzająca się przy różnych zespołach bólowych kręgosłupa.
  Istotą metody McKenziego jest to, że oferuje ona wielu pacjentom system samodzielnego radzenia sobie z bólem. W przypadku niektórych pacjentów ingerencja, czy mobilizacja ze strony terapeuty jest konieczna.
 • NDT-Bobath – terapia, w której stosuje się różne techniki mające za zadanie hamowanie patologicznych wzorców ruchowych i stymulowanie reakcji o charakterze fizjologicznym przy unormowanym napięciu mięśniowym, tzn. zbliżonym do prawidłowego. Naukę ruchu wykorzystujemy dzięki sensomotorycznym (czuciowo-ruchowym) doświadczeniom, realizowanym przez:
  -skórę, która przekazuje czucie bólu, ucisku i temperatury,
  -aparat ruchowy, który przekazuje informacje dotyczące poczucia równowagi,
  -proprioreceptory stawów i mięśni.
  Nauczanie sensomotoryczne oznacza, że pacjent poznając swoje ciało uczy się nim posługiwać w sposób celowy. Terapia NDT – Bobach sprawdza się doskonale u pacjentów po udarach i urazach mózgu, SM.
 • PNF- Prorioceptive Neuromuscular Facilitation czyli torowanie nerwowo-mięśniowe.Jest to koncepcja posiadająca własną filozofię i zasady pracy z pacjentem. Podstawowym celem terapii jest praca nad funkcją, której chory potrzebuje - siła mięśni, odpowiedni zakres ruchu. Wykorzystuje się silne i zdrowe części ciała i umożliwia pełne wykorzystanie rezerw tkwiących w organizmie, motywując do dalszego działania, a co najważniejsze zapewnia bezbolesną pracę z pacjentem.
 • Kinesiotaping - terapia problemów stawowych i mięśniowych. Bazuje na kinezjologii i zdolnościach organizmu do samoleczenia. Oddziałuje na mięśnie, powięzie, stawy, układ limfatyczny i nerwowy. Działanie kinesiotapingu polega na zmniejszeniu bólu mięśni i stawów, usuwaniu obrzęków limfatycznych, wspomaganiu pracy mięśni oraz korygowaniu niewłaściwej pozycji stawu.
 • Koncepcja Plaatsmana to terapia manualna w systemie eklektycznym. Oznacza to, że jest to połączenie różnych metod w terapii manualnej i koncepcji wielu autorów w tej dziedzinie. Koncepcja Plaatsmana różni się od innych systemów, ponieważ specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu przyczyn dolegliwości mechanicznych w systemie ruchowym, neurologicznym i neuromięśniowym.


Poradnik neurorehabilitacyjny dla naszych pacjentów