Strona głównaTerapia iniekcyjna kręgosłupa

Terapia iniekcyjna kręgosłupa

Terapia iniekcyjna w leczeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa

    Ból kręgosłupa jest chorobą cywilizacyjną i w związku z tym to jeden z częstszych powodów wizyt u lekarza. Aż 80% osób w populacji ogólnej przynajmniej raz w życiu doświadcza tej przykrej dolegliwości w stopniu ograniczającym normalne funkcjonowanie. Pomimo ogromnej skali problemu aż do 90% epizodów ustępuje samoistnie, niemniej czasem ból może być pierwszym objawem poważnego schorzenia. 
Przyczyny dolegliwości kręgosłupa są najczęściej złożone i mogą być wynikiem kompresji korzeni nerwowych lub podrażnieniem innych generatorów bólu takich jak krążki i stawy międzykręgowe, czy nawet stawy krzyżowo-biodrowe.
    W przypadku braku skuteczności leczenia zachowawczego- zarówno farmakologicznego i niefarmakologicznego, wdrażane są bardziej inwazyjne techniki leczenia. Terapia iniekcyjna kręgosłupa stanowi rozwiązanie pośrednie międzyklasyczną farmakoterapią, a leczeniem chirurgicznym. 


    Sterydowe iniekcje epiduralne i transforaminalne są bardzo dobrą i bezpieczną metodą diagnostyczno-terapeutyczną w przebiegu dyskopatii. Powodują zniesienie dolegliwości u pacjentów w ostrej fazie rwy kulszowej, umożliwiając wdrożenie fizjoterapii. Dzięki swojej selektywności dają odpowiedź, który z korzeni nerwowych jest przyczyną dolegliwości, co w przypadku braku długowałej poprawy umożliwia dobór prawidłowego leczenia operacyjnego. 


    Blokady stawów międzykręgowych

Stawy międzykręgowe to niewielkie stawy łączące ze soba poszczególne kręgi. Stan zapalny i długotrwałe przeciążanie może ostatecznie doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych. Obraz radiologiczny pozwala domniemać czy dany staw jest przyczyną dolegliwości, ostateczną odpowiedź jednak daje zastosowanie blokady stawowej. U niektórych pacjentów potrafią przynosić długotrwałą ulgę u pozostałych pozwalają na dobór odpowiedniego leczenia chirurgicznego.


    Blokady stawów krzyżowo-biodrowych

Staw krzyżowo-biodrowy stanowi połączenie kręgosłupa z miednicą. Jego przeciążenie i zmiany zwyrodnieniowe bardzo często dają objawy bólowe mogące symulować ból kręgosłupa, czy nawet rwę kulszową. Zastosowanie sterydowej blokady stawu potwierdza źródło bólu i przynosi ulgę.

 

    

Chemonukleoliza krążka międzykręgowego przy użyciu preparatu DiscoGel jest coraz popularniejszą techniką leczenia przepukliny krążka międzykręgowego, która w większości dotychczasowych badań wykazuje ponad 80-90% skuteczność. Polega na igłowym wprowadzeniu preparatu do chorego krążka międzykręgowego. Jego właściwości nukleolityczne powodują zmniejszenie ciśnienia wewnątrz dysku i poprzez to redukcję wypukliny. Struktura żelowa pozwala na zamknięcie i eliminację wydzielanych w krążku międzykręgowym substancji prozapalnych, których uwalnianie powoduje ból.

Preparat jest stosowany w Polsce od 2014r, na świecie od 2007.

W naszej praktyce wszystkie iniekcje wykonujemy przy użyciu najwyższej klasy podglądu RTG (Ziehm Solo) potwierdzając w ten sposób prawidłowe umiejscowienie igły. Dzięki temu mamy pewność selektywnego działania leku na konkretny generator bólu.

 

 

 

Lek. med. Kajetan Łątka


Jestem absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, w trakcie specjalizacji z Neurochirurgii. Pracuję w oddziałach Neurochirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu, Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Neuropsychiatrycznym w Opolu oraz Szpitalu Vital Medic w Kluczborku.
Głównym działem moich zainteresowań jest chirurgia kręgosłupa z naciskiem na techniki małoinwazyjne i przezskórne. W tym kierunku odbyłem szkolenia zagraniczne m. in. w Singapurze, Barcelonie, Belfaście i USA. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Neurochirurgii, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa, organizacji NASS (North American Spine Society) oraz WEDNS (Walter E. Dandy Neurosurgical Society)